Aliexpress Hangi Kargo Şirketiyle Çalışıyor? Aliexpress Alışveriş Nasıl Yapılır?

Dünyanın en ilginç kültürlerinden birisinde, Çin’de büyüyen Jack Ma tarafından kurulan, herkesin bildiği Aliexpress ancak kurumsal adı AliBaba Holding olan şirketin hikayesi çok ilginç. Ülkesinde büyük yoksulluklar içerisinde büyürken, otellerde turistlere ücretsiz rehberlik yaparak öğrendiği İngilizce, 20 kere başvurduğu Harvard Üniversitesi’nden sürekli ret cevabı alması gibi ilginç deneyimleri olan bir girişimcinin kurduğu şirketin piyasa değeri şuanda 100 milyar doları aşmış durumda.

Dünya’nın en büyük halka arzını yapan, her sene 11 Kasım bekarlar gününde rekor üstüne rekor kıran satışları, yüksek teknoloji yatırımları ve olağan üstü pazaryeri gelenekleriyle Aliexpress dünyanın dört bir yanından alıcıları ve satıcıları bir araya getiriyor. Aliexpress indirimlerinin yanında, Aliexpress’te satıcı ile pazarlık yapabilirsiniz. Hatta satıcının size özel Aliexpress indirim kodu tanımlamasının yanında var olan genel Aliexpress indirim kuponu kullanarak da indirim elde edebilirsiniz.

Türkiye’den de oldukça fazla müşteriye sahip olan Aliexpress’ den alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar, herkesin sorduğu Aliexpress hangi kargo şirketiyle çalışıyor? Aliexpress kargom ne zaman gelir? Aliexpress kargo ücreti ne kadar? Aliexpress kapıda ödeme var mı? Gibi soruları araştırdık ve kısa ve öz bir yazıyla yanıtları bulmaya çalıştık.

 

aliexpress anlaşmalı kargo

Öncelikle Aliexpress satıcıları ağırlıklı olarak Çinli satıcılar olsalar da dünyanın dört bir yanından satıcılar site içerisinde bulunmaktadır. Bu nedenle satın aldığınız ürünlerin teslimat süresinde farklılıklar görebilirsiniz. Ancak Aliexpress ücretsiz kargo kampanyasıyla genelde Aliexpress’ten satın aldığınız ürünler 30 ile 45 gün içerisinde adresinize gönderilir. Bazı ürünler havayolu taşımacılığı ile getirildiği için bu süre 10 ile 20 gün de sürebilir.

Aliexpress FedEx şirketiyle anlaşmalı olarak çalışmaktadır. Ancak Türkiye teslimatlarında Aliexpress PTT kargo şirketiyle anlaşmalı olarak çalışır. Zaten yurtdışından Türkiye’ye kadar ürünü kimin getirip götürdüğünün çok bir önemi yok, önemli olan Türkiye içerisinde ürünü size kimin getirdiğindir. İşte bu aşamada Aliexpress PTT Kargo ile teslimat yapar.

Aliexpress ödeme seçenekleri konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Aliexpress; kredi kartı, banka kartı, WebMoney ödeme seçeneklerini kabul etmektedir. Aliexpress kapıda ödeme seçeneği yoktur. Kapıda hiçbir şekilde satın aldığınız ürünlerin bedelini, ücretini ödeyemezsiniz. Ancak saldığınız ürünlere kullandığınız veya çalıştığının bankanın kampanyalarına göre taksitli ödemeler yapabilirsiniz. Aliexpress Türkçe bir arayüzü bilgisayar çevirileri olması nedeniyle bazen çeviriler çok anlamsız gelse de ürünü satın almadan önce eğer kuşkularınız, merak ettikleriniz ve emin olduğunuz noktalar varsa mutlaka satıcıya mesaj gönderip sormanızı tavsiye ederiz. Çünkü ortalama olarak 25 gün bekleyeceğiniz bir kargonun teslimatında üzülmenizi istemeyiz. Peki böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapmanız gerekir?

Eğer daha önce n11 veya GittiGidiyor’dan alışveriş yapmışsanız aslında Aliexpress sürecini çoktan yaşamışsınız demektir. Çünkü alınan ürünün alıcıya gitmeden, alıcının onayı olmadan ödemenin satıcıya aktarılmadığı, bir problem olması durumunda iki tarafı da memnun edecek olan destek ekiplerinin olduğu süreç olduğu gibi Aliexpress’te de aynı şekilde işliyor. Tek farklı noktası daha serbest bir Pazar, daha global bir satıcı ve alıcı platformu.

Aliexpress’ten satın aldığınız ürünleri 14 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeksizin iade edebilirsiniz. Öncesinde satıcıyla iletişime geçip eğer varsa problemi anlatmanız sizi daha kolay bir uzlaşıya doğru götürecektir. Bunun yerine genelde Türk internet kullanıcıları bir daha aynı satıcıdan veya Aliexpress’ten aynı ürünü almamayı tercih etseler de fiyatı pahalı bir ürün aldıysanız eğer satıcıdan alacağınız iade adresine ürünü kargoladıktan sonra, siteden iade sürecini başlattığınızı bildirmeniz yeterli olacaktır.

Aliexpress’te satılan ürünler genelde ucuz, TL ve Dolar döviz kurundan dolayı çok da pahalı olmasa da bazen sadece Çin veya diğer ülkelerde satılan ürünlere sahip olmak isteyen kullanıcılar her türlü bütçeyi gözden çıkartabiliyorlar. Ancak 2017 gümrük kanununa göre Aliexpress’ten satın aldığınız ürünler gümrüğe takılabilir? Aliexpress gümrük konusunda ihtiyacınız olan bilgileri en güncel şekilde derledik.

2017 öncesinde €75 Euro olan gümrük bedeli OHAL kapsamında çıkartılan bir kanun hükmünde kararname ile birlikte €30 Euro’ya düşürdü. Peki bu ne demek oluyor. Eğer satın aldığınız ürünün bedeli €30 Euro veya üzeri bir tutardaysa, buna kargo da dahildir. Eğer satın ürün gümrüğe takılmışsa, Aliexpress kargo gümrüğe takıldı diye feryat figan ediyorsanız sakin olun. Size en kısa süre içerisinde T.C Gümrük Bakanlığı’ndan konuyla ilgili bir mektup gelecektir. Eğer ürünü teslim almak istiyorsanız belirtilen yerde belirtilen saatte olmanız istenecektir. Gümrüğe tabi olan mallarda %18 ile %20 arasında bir vergi ödemeniz gerekiyor.

Eğer DHL, Aras veya Yurtiçi Kargo gibi şirketler tarafından ürün Türkiye içerisinde teslim edilecekse bu şirketler size ulaşır ya da siz şirketlere ulaşıp ilgili gümrük bedelini öğrenir ve gerekli yerlere ödemenizi yaptıktan sonra dekontla birlikte gidip ürününüzü, kargonuzu gümrükten teslim alabilirsiniz. Bunun dışında PTT kargo ile gelmişse Gümrük Bakanlığı’nın sitesinden veya Ekonomi Bakanlığının sitesinden gerekli ödemeleri yaparak ürünü teslim almaya gidebilirsiniz.

Aliexpress gümrük yasaklı ürünler listesi hakkında öncesinde bilgi sahibi olursanız bu sayede hangi ürünlerin kargoya takılmayacağını bilirsiniz. Kozmetik, parfüm, telefon, bazı elektrikli ve elektronik cihazlar, ateşli silah, silah kapsamında her ürün gümrüğe fark edilmesi durumunda takılır ve otomatikman iade edilir.

Oylama
[Toplam: 3 Ortalama: 2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir